2011 m. gegužės 12 d., ketvirtadienis

Pradėta dalinta parama maisto produktais, vykdant ES MIATLNA programą

     Vykdant ES Maisto iš intervencinių atsargų tiekimo labiausiai nepasiturintiems asmenims Bendrijoje programą (toliau – MIATLNA) balandžio viduryje – gegužės pradžioje pradėta dalinti pirmoji šių metų maisto produktų siunta. Šiemet maisto produktai į labdaros organizacijų sandėlius dar bus įvežti gegužės, liepos, rugsėjo ir lapkričio mėnesiais.
     Tarp dalinamų maisto produktų bus: kvietiniai miltai, makaronai, manų kruopos, miltinis mišinys pyragui, trijų grūdų kruopos, perlinės kruopos, ryžių kruopos, dribsniai su džiovintais vaisiais, trijų grūdų dribsniai, saldintas sutirštintas pienas ir sausi pusryčiai. Tiksli maisto paketo sudėtis iš metams numatytų produktų sąrašo bus pateikta kiekvieno dalijimo pradžioje ir skelbiama VĮ Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros tinklapyje (http://www.litfood.lt/).
     2011 m. sausio 12 d. VĮ Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra paskelbė atvirą konkursą tiekėjams atrinkti dėl maisto iš intervencinių atsargų tiekimo labiausiai nepasiturintiems asmenims. Buvo planuota, kad pirmoji maisto produktų siunta šiais metais labdaros organizacijų sandėlius pasieks kovo mėnesį, tačiau gerokai vėlavo, nes Viešųjų pirkimų tarnyba vertino minėto konkurso dokumentus ir, kol nebuvo sulaukta šios tarnybos išvadų, agentūra tęsti pirkimų procedūrų negalėjo. Tik gavus teigiamą Viešųjų pirkimų tarnybos išvadą, buvo tęsiamos pirkimų procedūros, pasirašinėjamos sutartys su tiekėjais ir t.t.
     Į pagrindinius sandėlius maisto produktai buvo pradėti tiekti balandžio 11 dieną, o kai kuriuose rajonuose tik balandžio 21 dieną. Tiekimas baigtas balandžio 28 dieną. Dėl šių priežasčių balandžio mėnesio maisto produktų dalinimas daugelyje Lietuvos regionų pradėtas tik gegužės pradžioje.
     Balandžio mėnesio 4,7 kg maisto produktų paketą sudaro: kvietiniai miltai (2 vnt.), makaronai (1 vnt.), sausi pusryčiai (2 vnt.), ryžių kruopos (1 vnt.) perlinės kruopos (1 vnt.), trijų grūdų dribsniai (1 vnt.). Anksčiau buvo skelbta, kad balandžio mėnesio maisto pakete bus ir dribsniai su džiovintais vaisiais, tačiau dėl techninių kliūčių šio produkto tiekimas 2011 m. balandžio 20 d. buvo sustabdytas. Gyventojai maisto produktus turi atsiimti iki gegužės 13 dienos. Primename, kad kiekvienoje dalinimo vietoje laikas ir terminas gali skirtis.
     Kitas maisto produktų įvežimas numatytas gegužės mėnesį, kuris prasidės 16 dieną ir turėtų būti baigtas 31 dieną. Todėl maisto produktų dalinimas bus pradėtas gegužės antroje pusėje, o kai kur birželio pirmomis dienomis.
     Gegužės mėnesio 4,647 kg maisto produktų paketą sudarys: makaronai (2 vnt.), miltinis mišinys pyragui (1 vnt.), saldintas sutirštintas pienas (1 vnt.), sausi pusryčiai (1 vnt.), trijų grūdų kruopos (1 vnt.), ryžių kruopos (1 vnt.), dribsniai su džiovintais vaisias (1 vnt.) ir trijų grūdų dribsniai (2 vnt.).
     Pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nustatytą kriterijų, paramą maisto produktais penkis kartus per metus gali gauti asmenys, kurių pajamos neviršija 1,5 LR Vyriausybės patvirtintų valstybės remiamų pajamų dydžio, t.y. 525 Lt per mėnesį ir yra pateikę prašymą seniūnijos socialiniam darbuotojui.
     Žmonių, norinčių gauti paramą, vis daugėja. Vilkaviškio vyskupijos Caritas šią programą administruoja 10-yje savivaldybių, kuriose iki kovo 15 d. į balandžio mėnesio nepasiturinčių asmenų sąrašus buvo įrašyta 56 816 asmenų, o iki balandžio 15 d. papildomai įrašyta 2 236 žmonės ir gegužės mėnesio sąraše yra 59 052 asmenys. Manome, kad kiekvieną paramos mėnesį, šis skaičius didės, nes jis net 8 847 asmenimis mažesnis už 2010 m. lapkričio mėnesio sąrašuose buvusių nepasiturinčiųjų skaičių. Tikėtina, kad ne visi asmenys, norintys gauti šią paramą, kreipėsi į seniūnijų socialinius darbuotojus ir, pateikę reikalingus dokumentus, užpildė nustatytos formos prašymą.
     Maisto iš intervencinių atsargų tiekimo labiausiai nepasiturintiems asmenims programa Lietuvoje vykdoma nuo 2006 metų. Šios programos metu yra nuperkami maisto produktai iš ES intervencinių atsargų, kuriuos vėliau pagal ES galiojančią tvarką nepasiturintiesiems turi išdalinti nevyriausybinės organizacijos. Nuo programos pradžios šį darbą Lietuvoje atlieka konkursą laimėję Lietuvos Caritas, Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugija ir labdaros paramos fondas „Maisto bankas“.
     Įgyvendinant MIATLNA programą daugiausiai (beveik 70 proc.) maisto paketų nepasiturintiems išdalina Caritas darbuotojai ir savanoriai, bendradarbiaudami su seniūnijų darbuotojais.
     Vilkaviškio vyskupijos Caritas nuoširdžiai dėkoja šimtams Caritas savanorių ir seniūnijų darbuotojų, kurie neatlygintinai talkina dalinant maisto paketus nepasiturintiems.

    Vilkaviškio vyskupijos Caritas informacija